ЗАВЖДИ АКТУАЛЬНЕ ПИТАННЯ: ЩО НЕ ВХОДИТЬ В ДИЗАЙН-ПРОЕКТ?

Де закінчується проект і починається авторський нагляд? Що вважати дизайном, а що вже є роботою підрядника?

Буває , що між дизайнером і клієнтом виникають непорозуміння на підставі нез’ясованих обсягів робіт і розмитих меж відповідальності . Як зрозуміти , що не входить в компетенцію дизайнера , де починається і закінчується авторський нагляд і для яких робіт необхідно залучати підрядників ? Своїм  досвідом поділяться наші дизайнери ,у вигляді 13 пунктів , які не є роботою дизайнера і не повинні входити в дизайн – проект.

1. Електричний проект

Дизайнер вказує світлові схеми, розетки, вимикачі, їх місце розташування, прив’язки, виробників і моделі, тип стаціонарної побутової техніки. Після того як інформація по електричних виводах узгоджується з клієнтом ,вона стає  завданням для інженера з розрахунку перетину дроту, проектування щитка і запасу потужності. Дизайнер не робить виконавчих інженерних схем, оскільки ця робота інженера. Якщо електричний проект необхідний, його виконає електрик перед початком монтажних робіт.

2. Внутрішнє наповнення кухні і шаф

Дизайнер інтер’єру визначає розташування вбудованих меблів (кухні, гардеробної), її конфігурацію і зовнішній вигляд, створює ескізний проект. На основі ескізного проекту можна порахувати кошторис і вибрати підрядника. Сам робочий проект меблів розробляє технолог підрядника. Детальна комплектація вбудованих меблів не входить в обов’язки дизайнера інтер’єрів, оскільки дизайнер не знає асортименту обраного підрядника, не компетентний в комплектуючих і деталізації. Дизайнер вказує конфігурацію та габарити меблів, колір і бажаний матеріал. Підрядник робить все інше. На авторському нагляді дизайнер погоджує колір, фактуру і видимі деталі (ручки, петлі).

3. Слабкострумове обладнання

Дизайнер вказує місце розташування і тип слабострумового обладнання (датчики руху, елементи розумного будинку) в проекті на кресленнях і в технічному завданні. Ці дані передаються  підрядникам. Вони служать відправною точкою для переговорів з клієнтом про деталізацію проекту, закупівлю та встановлення обладнання. Дизайнер вказує потреби клієнта, сформовані в технічному завданні та уточнені на проекті, а виконавчу схему і підбір обладнання, визначення точних місць роблять інженери підрядника. На етапі реалізації підрядник погоджує з дизайнером видимі елементи: виводи, розетки, решітки .

4. Схема монтажу сантехніки

Дизайнер вказує, де розташовані осьові прив’язки сантехніки і описує принципи виводів, на які потрібно звернути увагу, якщо в проекті закладено нестандартне рішення. Детальну модель підключення сантехніки будівельники отримують з інструкції по встановленню обладнання. Дизайнер не повинен вказувати точну схему монтажу, оскільки вона йде в інструкції по установці від виробника в комплекті з устаткуванням і деталізована там.

5. Точне розташування ревізійних люків

На стадії проектування неможливо визначити точно розмір, висоту і підріз плитки. Влаштування люків будівельники узгодять з дизайнером на стадії авторського нагляду. Створюючи проект, дизайнер вказує бажане розташування і пише позначку: «Погодити на авторському нагляді, або узгодити з дизайнером під час реалізації».

6. Монтажна розкладка плитки

На кресленні дизайнер вказує початок розкладки плитки і принципи її розміщення, початок укладання з урахуванням проектованих швів. Пише в примітці до креслення: «Уточнити розкладку після зведення стін». Будівельники на місці розкладають плитку з урахуванням зведених і оштукатурених стін. На авторському нагляді дизайнер знімає чистові розрізи по зведеним і обштукатурених стінах і коригує розкладку, якщо вона відрізняється від закладеної в проекті. Проектні рішення не містять уточнюючої інформації по розкладці по зведених стінах, тому що обміри були зроблені по чорновій обробці, і передбачити, що вийде по факту до дрібниць, не можна. Саме тому важливий дизайнерський контроль реалізації.

7. Кошторис

Розрахунок кошторису не входить в дизайн-проект. Дизайнер не повинен бути компетентний в прорахунку будівельного кошторису і не зможе врахувати всі нюанси. Кошторис обраховує підрядник з будівництва, виконроб або керівник будівельної бригади. Якщо у дизайнера є своя  бригада, то дизайнер надає кошторис з її допомогою . Бере участь в тендері на загальних підставах, а у разі перемоги стає керуючим реалізацією проекту: укладає договір з клієнтом і виконробом і відповідає за результат. Інший варіант: дизайнер зводить бригаду будівельників безпосередньо із замовником.З клієнта додаткові гроші за знайомство не стягуються, вартість будівельних робіт не збільшується – це головне правило.

8. Комплектація і управління будівництвом

Не потрібно плутати авторський нагляд з послугою комплектації і управлінням будівництвом. Авторський нагляд потрібен, щоб вказати на помилки, та проконтролювати відповідність між реалізацією та робочим дизайн-проектом. В авторський нагляд входять тільки поради і консультації будівельникам в строго відведений час. Всі меблі та матеріали які потрібно замовити, клієнт замовляє самостійно по рекомендаціях дизайнера ( у відповідності до закладених у проект,або альтернативних варіантів). Або разом із  дизайнером відповідно до домовленості.

9. Контроль роботи будівельної бригади

В рамках авторського нагляду дизайнер не несе відповідальності за якість виконання ремонтних робіт будівельною бригадою, якщо проектом не передбачений ремонт під ключ.

Узгодженням проекту займається клієнт або окремо найнята організація, яка бере план, наданий дизайнером, і погоджує його, вносить зміни в БТІ. Дизайнер повинен знати і дотримуватися норм законодавства, щоб план погодили, але саме узгодження не входить в дизайн-проект і є додатковою роботою з інстанціями.

10. Місця придбання і вартість

Дизайнер не вказує місця придбання товарів у відомостях, оскільки не є торговим агентом (якщо є, тоді може вказати). Проект – це документ. У документі повинна бути точна інформація. Ціни можуть помінятися, постачальник – збанкрутувати. Дизайнер не відповідає за третіх осіб, тому не включає дані за вартістю і адресою закупівлі в дизайн-проект. Дизайнер складає рекомендаційний перелік матеріалів закладених у проекті. Підбір матеріалів по проекту на етапі його реалізації  входить до авторського нагляду.

11. Точна кількість закуповуваного матеріалу

В робочому проекті дизайнер вказує виробника, найменування, модель і тип матеріалу, його кількість по квадратурі за проектом. З цими даними на стадії реалізації клієнт самостійно, за допомогою дизайнера або за допомогою менеджера магазину закуповує матеріал з проектним, більшим чи меншим, запасом, організовує доставку та зберігання. До складу дизайн-проекту не може входити точна кількість закуповуваного матеріалу по упаковках, тому що матеріали  завжди беруться із запасом, а запас буває різний. Як правило від 5% від кількості. Та яккий – більший або менший питання не до дизайнера, а скоріше за  тим як вважає за потрібне замовник. Дизайнер може давати рекомендації, але не повинен відповідати за роботу комплектаторів,  якщо ця робота по перевірці і прорахунку не оплачується.

12. Конкретні кольори

Дизайнер може не вказувати точний номер кольору в проекті. Згадуються тільки загальні назви, дається посилання на візуалізацію. Наприклад, один і той же колір Ivory по RAL 1015 у кожного виробника буде виглядати по-своєму, саме тому кольори бажано підбирати наживо. Те, що надруковано в каталозі, те, що ви побачите в шоу-румі, та на візуалізації( в залежності від калібровки екрану або якості друку) і те, що в результаті привезуть, буде відрізнятися. Кольори краще вибирати  по  зразкам наживо. На авторському нагляді при природному освітленні дизайнер збирає зразки разом і приймає рішення про їх поєднання.

13. Виконавчі креслення особливих технічних рішень

Камін, акваріум, водоспад, сауна, кінотеатр та інші рішення, які вимагають участі в розробці вузьких фахівців, не можуть лягати на плечі дизайнера і входити в дизайн-проект. У процесі створення проекту дизайнер отримує принципові схеми і обмеження від підрядників і враховує їх у роботі. На реалізації підрядники узгоджують з клієнтом остаточне обладнання та кошторис, а потім створюють робочу документацію. При створенні проекту дизайнер враховує всі наявні плани, прив’язує до них власні дизайнерські рішення, але не відображає в своїй робочої документації виконавчі схеми чужих підрядників, які не деталізує і не несе за них відповідальності.

Залишити відповідь

Your email address will not be published.